E-Ticaret Kazandırır mı?

E-Ticaret Kazandırır mı?

Son zamanlarda sıklıkla aldığımız sorulardan biri; E-Ticaret sitesi kursam, online ürün satarak para kazanabilir miyim ?

E-ticaret sitesi kurarak elbette para kazanabilirsiniz ancak bunun için çok büyük sermayeye ihtiyaç vardır. Web sitenizi kurmak, online ödeme sistemi eklemek ve sertifikaları almak gibi bir çok masrafı var ama bunlardan bahsetmiyorum. Benim bahsettiğim, e-ticaret sitenizin tüketiciye ulaştırılması. Bu çok büyük reklam giderleri demektir. Ayrıca insanların size güvenip alışveriş yapması için ya güvenilir markaları satacaksınız yada güvenilir olduğunuzu kanıtlayan yüzlerce yorum alacaksınız.

İlk etapta kolay olan güvenilir markaları satmak ancak, piyasadaki diğer satıcılarla rekabet etmeniz neredeyse imkansız. Çünkü bunun için yine büyük sermaye gerekiyor ve satılacak ürünü çok yüksek miktarlarda ucuza almanız gerekecek. Buradan çıkaracağımız sonuç; eğer iyi bir sermayeniz yoksa e-ticaret size kazandırmaz. Peki kazandıracak olan nedir hemen onu da açıklayayım. Eğer piyasada olmayan bir ürünü satarsanız ve ilk satıcı sizseniz kazanmanız mümkün. Tabi büyük balıklar bu ürünü keşfedene kadar. Örneğin, ünlülerin elbiselerinin satışı çok modaydı. Ünlü şarkıcıların mayosu diye binlerce mayo satıldı. Şimdilerde bunlar pek popüler değil, ünlülerin giydiği elbiseler ertesi gün tekstil fabrikalarında basılıp piyasaya sürülüyor ve onlarca satıcı olduğundan sadece ucuz satanlar kazanabiliyor. Bir de ilginç ürünler var. Sevgililer gününde bayan arkadaşınıza alınacak topuklu ayakkabı şeklinde anahtarlıklar vardı. Bunun özelliği ise topuğuna basınca çakmak görevi görmesiydi. Ülkemizde bir kaç kişi güzel para kazandı ancak daha sonra bunun da onlarca satıcısı çıkınca kazandırmadı.

Farklı veya ilk olan ürünleri satmak size kazandırır. Ne zaman keşfedilirse hemen yeni bir ürün bulmanız gerekir. Küçük sermayelerle bu şekilde kazanmanız mümkün. Peki online satış için ne yapmalıyız ve nasıl kazanırız ?

Bunun cevabı aslında oldukça basit; N11, Sahibinden, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi kendini kanıtlamış, güven duyulan platformlardan ürünlerinizi pazarlamak. Unutmadan; buralarda da satış yapmanız için en iyi fiyatı vermeniz ve güvenilir bir mağaza olmanız şart. Bu da tamamen yorumlar ve size verilen puanlarla alakalı. Bu konuda ciddi bir emek isteyen bu platformlar size para kazandırır. Onun dışında yei bir e-ticaret sitesi kurup büyük markalarla rekabet etmeniz çok zor. Kolay yolu iyi bir sermayeye sahip olmak. İyiden kastım öyle bir kaç yüz bin TL değil; milyonlardan bahsediyorum !

Aklınıza takılan sorular için iletişim kurabilir ve ücretsiz fikirlerimizden yararlabilirsiniz.

×