Sponsorlu Reklamlarda Başarı

Sponsorlu Reklamlarda Başarı

Sponsorlu reklamlarda başarının ilk adımı nedir, başarının sırları nelerdir, başarıya ulaşmak için hedef kitle nasıl belirlenmelidir, hedef kitlemizi belirlerken nelere dikkat etmeliyiz ? Bu gibi birçok soru akıllarda yer edinmişken, kısa ve öz şekilde açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle sponsorlu reklam verirken ilk soru; ne kadar ücret harcamalıyım ? Oysa sorulması gereken en son soru bu. Çünkü, siz ilk etapta ortalama bir bütçe ile reklam girişi yapıp daha sonra dönüşlere göre bunu arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Azaltmayı kesinlikle tavsiye etmesek de bazı sektörlerde bu gereklilik oluyor. Zira sektörlerin sürece ve taleplere karşılık verme durumları değişkenlik gösteriyor. Biz gelelim hedef kitle belirlemede ki en önemli noktaya; Müşterinizi Tanımak !

Müşterinizi tanımaktan kastımız tabi ki ilgisini çeken şeylerden ziyade hangi platformları kullandıklarıdır. Örneğin orta yaş üstü erkeklerin İnstagram yerine Facebook gibi sosyal paltformlarda zaman harcadığını biliyoruz. Siz eğer bir tarım aletleri satıcısı iseniz Facebook’tan aldığınız sonuçları İnstargamdan almanız mümkün değil. Diğer yandan takı tasarım pazarlıyorsanız bu kez hedefiniz İnstagram reklamları olmalı. Facebook’ta verilen reklamlar da bağlantılı olarak instagramda yayınlansa da; sadece Facebook ve sadece İnstagram hedefli reklamlar daha iyi sonuçlar vermektedir. Burada aslında yapacağınız şey çok basit; kişilerin yaşlarına alışkanlıklarına ve ilgilerine göre gönderiler hazırlayıp, hedef kitlenize ulaşacağınız mecraya yönelmek. Kişilerin eğitim, kültür ve sosyal yaşamları çok önemli.

Bunu yapmak için en önemli etken başta da dediğim gibi müşteriyi tanımak ve en önemlisi eğitim, kültür ve sosyal yaşamlarına dikkat etmek. Eli öpülesi çiftçi Ahmet amcama ulaşmak istiyorsanız kesinlikle Facebook kullanmalısınız. Ancak genç kesime ulaşmak için de ağırlıklı İnstaragm kullanılmalı ve Facebook bütçesi azaltılmalı.

Gelelim görsel seçimlerine; görsellerde fazla yazı ret alınan içerik olarak bilinmekte. İtiraz ederek kabul ettirseniz de ; görseldeki yazı nedeniyle, aynı bütçe ile daha az kişiye ulaşacaktır. Örneğin 10 liralık bütçe ile 2.000 kişiye ulaşıyorsanız, aynı bütçe ile 500 kişiye ulaşırsınız. Bunun sebebi ise sosyal medya platformları çok yazılı görsellerin kullanıcıları rahatsız edeceğini düşünür. Diğer yandan da onay sürecinde çok fazla zaman kaybına ve yazılardaki yanıltma metinlerinin gözden kaçmasına sebep olur. Bu nedenle az yazı ve kimseyi küçük düşürmeyen, bilimsel kanıtı olmadıkça kesinlik belirtmeyen cümleler kullanılmalı. Kısa süre önce kilo terapisti bir kullanıcı sponsorlu reklamını kilolu bayan olması sebebiyle yayımlatamadı. Bunun sebebi ise; resimdeki kilolu kişiyi kötü bir örnek olarak lanse etmek ve tüm kilolu bayanların bunu görerek psikolojik olarak etkilenmesine sebep olmak. Aslında amaç o değil ama karşı tarafın anladığı o. E zaten ne anlattığınız değil, karşıdakinin ne anladığı önemli.

Reklamlarda bunlara dikkat edilmesi ile alacağınız sonuçların olumlu bir şekilde düzene gireceğini umuyorum. Aklınıza takılan sorular olursa lütfen ama lütfen çekinmeden sorunuz. Çünkü bizim amacımız sizlerin mücadelesine destek olmak. Ücretsiz ve sınırsız destek için 7/24 bizimle iletişim kurabilirsiniz. Fikirlerimizin tamamı ücretsizdir ve sizin içinde ”Bi Fikrimiz” mutlaka vardır…

×